MES30A-8P1J
Manufacturer Part Number:
MES30A-8P1J
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, TUV
Cord Length :
70.9" (1.80m)
Current - Output (Max) :
620mA
Efficiency :
82%
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 65°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
4.25" L x 2.64" W x 1.42" H (108.0mm x 67.0mm x 36.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
48V