DT12PW050A
Manufacturer Part Number:
DT12PW050A
Manufacturer/Brand:
TDK-Lambda, Inc.
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2.4A
Efficiency :
75%
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
3.62" L x 2.32" W x 1.30" H (91.9mm x 58.9mm x 33.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V