EMDD500G102M1GV001E
Manufacturer Part Number:
EMDD500G102M1GV001E
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part of Description:
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (X2Y)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.050" (1.27mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V