FWC080012A-12A
Manufacturer Part Number:
FWC080012A-12A
Manufacturer/Brand:
Inventus Power
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 79W
Manufacturer :
Inventus Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus
Cord Length :
72" (1.83m)
Current - Output (Max) :
6.6A
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
DIN, 8 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
79 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
7.09" L x 2.27" W x 1.52" H (180.2mm x 57.5mm x 38.6mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V