NPI-19J-100AV
Manufacturer Part Number:
NPI-19J-100AV
Manufacturer/Brand:
Amphenol NovaSensor
Part of Description:
SENSOR 100PSIA 1/8"NPT 0.1V
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
200PSI (1378.95kPa)
Mounting Type :
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 100 mV
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
Cylinder
Port Size :
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Flex Cable
Voltage - Supply :
10V