NPC-1220-050G-1-S
Manufacturer Part Number:
NPC-1220-050G-1-S
Manufacturer/Brand:
Amphenol NovaSensor
Part of Description:
SENSOR 50PSIG 0.12" .05V
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.1%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Pressure :
50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 50 mV
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
8-DIP Module
Port Size :
Male - 0.12" (3.04mm) Tube