PSAC30U-560-R-CN3
Manufacturer Part Number:
PSAC30U-560-R-CN3
Manufacturer/Brand:
PHIHONG USA
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
540mA
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
300mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V