MENB1100A4803F01
Manufacturer Part Number:
MENB1100A4803F01
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 101W
Manufacturer :
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, cURus
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
101 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.91" L x 3.43" W x 1.85" H (150.0mm x 87.0mm x 47.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
48V