DTS190316UD/AC5-Z5N
Manufacturer Part Number:
DTS190316UD/AC5-Z5N
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
47.2" (1.20m)
Current - Output (Max) :
3.16A
Efficiency :
78%
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
Size / Dimension :
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
19V