DTS120416UD/AC5-Z6P
Manufacturer Part Number:
DTS120416UD/AC5-Z6P
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
47.2" (1.20m)
Current - Output (Max) :
4.16A
Efficiency :
78%
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
Size / Dimension :
4.76" L x 3.36" W x 1.36" H (121.0mm x 60.0mm x 34.5mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
12V