DPD055050-P5P
Manufacturer Part Number:
DPD055050-P5P
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.5V 2.8W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
72" (1.83m)
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
2.8 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
5.5V