DPD090010-P1P-SZ
Manufacturer Part Number:
DPD090010-P1P-SZ
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 9V 900MW
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
72" (1.83m)
Current - Output (Max) :
100mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
Output Connector :
Phono Plug, 3.5mm O.D. x 14.5mm
Polarization :
Positive Tip, Negative Sleeve
Power (Watts) :
900 mW
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.6mm x 42.5mm x 37.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
9V