3120S-0100-G-42-10-D-N1
- Manufacturer Part Number:
- 3120S-0100-G-42-10-D-N1
- Manufacturer/Brand:
- Tek-Bar
- Part of Description:
- SENSOR 100PSIG 1/4"NPT .02A
- Stock Condition:
- 4
- Manufacturer :
- Tek-Bar
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±1%
- Applications :
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 150PPSI (1034.21kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0 ~ 100PSI (0 ~ 689.48kPa)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Output :
- 4 ~ 20 mA
- Output Type :
- Analog Current
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 36V