3120S-0300-G-42-10-D-N1
Manufacturer Part Number:
3120S-0300-G-42-10-D-N1
Manufacturer/Brand:
Tek-Bar
Part of Description:
SENSOR 300PSIG 1/4"NPT .02A
Stock Condition:
5
Manufacturer :
Tek-Bar
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1%
Applications :
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
450PPSI (3102.64kPa)
Mounting Type :
Operating Pressure :
0 ~ 300PSI (0 ~ 2068.43kPa)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Output :
4 ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Size :
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 36V