8252.G5.2530.32.19
- Manufacturer Part Number:
- 8252.G5.2530.32.19
- Manufacturer/Brand:
- Trafag Sensors and Controls
- Part of Description:
- SENSOR 30PSIG 1/4"NPT .02A
- Stock Condition:
- 24
- Manufacturer :
- Trafag Sensors and Controls
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±0.5%
- Applications :
- Features :
- Maximum Pressure :
- 90PSI (620.53kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0 ~ 30PSI (0 ~ 206.84kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 4 mA ~ 20 mA
- Output Type :
- Analog Current
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- M12x1, 4 Pin
- Voltage - Supply :
- 9V ~ 32V