PTE7100-31CC-2A200BN
- Manufacturer Part Number:
- PTE7100-31CC-2A200BN
- Manufacturer/Brand:
- Sensata Technologies
- Part of Description:
- SENSOR 2900.75PSIG 7/16" .02A
- Stock Condition:
- 47
- Manufacturer :
- Sensata Technologies
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±1.5%
- Applications :
- Features :
- Maximum Pressure :
- 5801.51PSI (40000kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0 ~ 2900.75PSI (0 ~ 20000kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Output :
- 4 mA ~ 20 mA
- Output Type :
- Analog Current
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded
- Port Size :
- Male - 7/16" (11.11mm) UNF
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 8V ~ 32V