SHT40I-HD1B-R2
- Manufacturer Part Number:
- SHT40I-HD1B-R2
- Manufacturer/Brand:
- Sensirion
- Part of Description:
- INDUSTRIAL HUMIDITY AND TEMP SEN
- Manufacturer :
- Sensirion
- Product Category :
- Humidity, Moisture Sensors)
- Accuracy :
- ±2.5% RH
- Humidity Range :
- 0 ~ 100% RH
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- 4-WDFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 4 s
- Sensitivity :
- 40mV/%RH
- Sensor Type :
- Humidity, Temperature
- Supplier Device Package :
- 4-DFN (1.5x1.5)
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V