17-M150N-M
Manufacturer Part Number:
17-M150N-M
Manufacturer/Brand:
Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 18LBS 5.91"
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.44" (36.60mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
0.492' (150.00mm, 5.91")
Length - Approximate :
6"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
18 lbs (8.16 kg)
Width :
0.098" (2.50mm)