LS03/GZ-1A66-PA-500W
- Manufacturer Part Number:
- LS03/GZ-1A66-PA-500W
- Manufacturer/Brand:
- Standex Electronics
- Part of Description:
- FLOAT SWITCH
- Manufacturer :
- Standex Electronics
- Product Category :
- Float, Level Sensors
- Current :
- 500 mA
- Material - Housing & Prism :
- Polyamide (PA)
- Minimum Liquid Specific Gravity :
- Mounting Type :
- Male 1/2" (12.7mm) NPT
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 90°C
- Output Configuration :
- SPST-NC/NO
- Output Type :
- Switch (Single Float)
- Product Status :
- Active
- Switch Actuation Level :
- Type :
- Liquid
- Voltage Rating :
- 200V