L6R90D-560-C6
Manufacturer Part Number:
L6R90D-560-C6
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 90W
Approval Agency :
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
1.6A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C6
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
90 W
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V