L6R160D-560-C14
Manufacturer Part Number:
L6R160D-560-C14
Manufacturer/Brand:
Tri-Mag, LLC
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 160W
Manufacturer :
Tri-Mag, LLC
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2.86A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
160 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
6.89" L x 2.91" W x 1.65" H (175.0mm x 74.0mm x 42.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V