SDI160G-56-UC-P51
Manufacturer Part Number:
SDI160G-56-UC-P51
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 160W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN, FCC, PSE, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2.86A
Efficiency :
90%
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
160 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
6.34" L x 2.13" W x 1.31" H (161.0mm x 54.2mm x 33.2mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V