KTPS90-1947
Manufacturer Part Number:
KTPS90-1947
Manufacturer/Brand:
Kaga Electronics USA
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cUL, GS, PSE, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
4.74A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C6
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
90 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
19V