OWA-200U-42
Manufacturer Part Number:
OWA-200U-42
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 42V 200W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus, FCC
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Current - Output (Max) :
4.75A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
Europe
Size / Dimension :
7.68" L x 2.68" W x 1.56" H (195.0mm x 68.0mm x 39.5mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
42V