L6R60D-420-C8
Manufacturer Part Number:
L6R60D-420-C8
Manufacturer/Brand:
Tri-Mag, LLC
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 42V 65W
Manufacturer :
Tri-Mag, LLC
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cUL, FCC, UL
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Current - Output (Max) :
1.55A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Power (Watts) :
65 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
4.72" L x 2.01" W x 1.34" H (120.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
42V