SWI5-12-EW-P6R
Manufacturer Part Number:
SWI5-12-EW-P6R
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
80.9%
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
CEE 7/16
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
75mW
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
Europe
Size / Dimension :
2.60" L x 0.98" W x 2.80" H (66.0mm x 25.0mm x 71.2mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V