E40H8-360-3-T-24
- Manufacturer Part Number:
- E40H8-360-3-T-24
- Manufacturer/Brand:
- Autonics
- Part of Description:
- ENCODER 40MM 360PPR 12-24VDC
- Manufacturer :
- Autonics
- Product Category :
- Encoders
- Actuator Type :
- Hole for Shaft
- Built in Switch :
- No
- Detent :
- No
- Encoder Type :
- Incremental
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Orientation :
- User Selectable
- Output Type :
- Totem Pole
- Product Status :
- Active
- Pulses per Revolution :
- 360
- Rotational Life (Cycles Min) :
- Termination Style :
- Cable
- Voltage - Supply :
- 12V ~ 24V