SWH15-24-NB-P6R
Manufacturer Part Number:
SWH15-24-NB-P6R
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 14W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus, FCC
Cord Length :
70.9" (1.80m)
Current - Output (Max) :
600mA
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
100mW
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
14 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.44" L x 1.56" W x 1.31" H (62.0mm x 39.7mm x 33.2mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
24V