15T-01SA-0600NV1ROC-M00
Manufacturer Part Number:
15T-01SA-0600NV1ROC-M00
Manufacturer/Brand:
Encoder Products Company
Part of Description:
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 1/4
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Encoder Products Company
Product Category :
Encoders
Actuator Type :
10mm Open Center
Built in Switch :
No
Detent :
No
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
Chassis Mount, Motors
Orientation :
User Selectable
Output Type :
Open Collector
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
600
Rotational Life (Cycles Min) :
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
5V ~ 28V