57-24D-600-5
- Manufacturer Part Number:
- 57-24D-600-5
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc.
- Part of Description:
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 14W
- Stock Condition:
- 239
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc.
- Product Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cURus
- Cord Length :
- Current - Output (Max) :
- 600mA
- Efficiency :
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- NEMA 1-15P
- Input Type :
- Fixed Blade
- No Load Power Consumption :
- Operating Temperature :
- Output Connector :
- Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
- Polarization :
- Positive Center
- Power (Watts) :
- 14 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 24V