PWRACAWALL16V1A
Manufacturer Part Number:
PWRACAWALL16V1A
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 16V 16W
Stock Condition:
15
Manufacturer :
TE Connectivity
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Power (Watts) :
16 W
Product Status :
Not For New Designs
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
Standard Number :
Voltage - Input :
Voltage - Output :
16V