SDI18-12-UDC-P5
Manufacturer Part Number:
SDI18-12-UDC-P5
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19W
Stock Condition:
632
Approval Agency :
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
1.6A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
19 W
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
Standard Number :
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V