44ATM120T-P480
Manufacturer Part Number:
44ATM120T-P480
Manufacturer/Brand:
Ideal Power
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 120W
Stock Condition:
36
Manufacturer :
Ideal Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Cord Length :
47.24" (1.20m)
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
6.61" L x 2.60" W x 1.54" H (168.0mm x 66.0mm x 39.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
48V