WDU18-300
Manufacturer Part Number:
WDU18-300
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 18V 5.4W
Stock Condition:
30
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cUL, UL
Cord Length :
72" (1.83m)
Current - Output (Max) :
300mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
5.4 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.76" L x 1.97" W x 1.61" H (70.0mm x 50.0mm x 41.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
18V