ETMA120250UD-P5P-IC
Manufacturer Part Number:
ETMA120250UD-P5P-IC
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Stock Condition:
138
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Cord Length :
70.9" (1.80m)
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
300mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Not For New Designs
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm)
Standard Number :
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V