ME90A1803F01
Manufacturer Part Number:
ME90A1803F01
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Stock Condition:
223
Manufacturer :
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE
Cord Length :
45.3" (1.15m)
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
90 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.90" L x 2.58" W x 1.34" H (150.5mm x 65.5mm x 34.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
18V