ME240A4851N01
Manufacturer Part Number:
ME240A4851N01
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part of Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 240W
Stock Condition:
106
Manufacturer :
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Polarization :
Power (Watts) :
240 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
8.43" L x 4.25" W x 1.85" H (214.0mm x 108.0mm x 47.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
48V