MLX91206LDC-CAL-001-RE
Manufacturer Part Number:
MLX91206LDC-CAL-001-RE
Manufacturer/Brand:
Melexis
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Manufacturer :
Melexis
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
10mT
Current - Supply (Max) :
12mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 90kHz
Linearity :
±0.5%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Obsolete
Response Time :
8µs
Sensitivity :
580mV/mT
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
5V