SWI6-5.9-N-P5R
Manufacturer Part Number:
SWI6-5.9-N-P5R
Part of Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 7.1W
Stock Condition:
923
Approval Agency :
CB Scheme, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
1.2A
Efficiency :
Level VI
Input Connector :
NEMA 1-15P
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
7.1 W
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)
Standard Number :
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5.9V