SMI10-5-V-I38
Manufacturer Part Number:
SMI10-5-V-I38
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Stock Condition:
10,532
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, CCC, CSA, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Cord Length :
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Included)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
USB A Receptacle
Polarization :
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
2.40" L x 1.50" W x 1.15" H (61.0mm x 38.0mm x 29.2mm)
Standard Number :
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V