VEL18US090-US-JA
Manufacturer Part Number:
VEL18US090-US-JA
Manufacturer/Brand:
XP Power
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Stock Condition:
1,291
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, TUV, UL
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.54" L x 1.34" W x 1.87" H (90.0mm x 34.0mm x 47.5mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V