ACS724LMATR-50AB-T
- Manufacturer Part Number:
- ACS724LMATR-50AB-T
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 50A 16SOIC
- Accuracy :
- ±1.5%
- Current - Sensing :
- 50A
- Current - Supply (Max) :
- 14mA
- Frequency :
- DC ~ 120kHz
- Linearity :
- ±1.5%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Response Time :
- 4µs
- Sensitivity :
- 40mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Differential
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V