MLX91220KDF-ABF-075-RE
- Manufacturer Part Number:
- MLX91220KDF-ABF-075-RE
- Part of Description:
- IC CURRENT SENSOR P&P 16SOIC
- Current - Sensing :
- 75A
- Current - Supply (Max) :
- 21mA
- Frequency :
- DC ~ 300kHz
- Linearity :
- ±0.6%
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- Fixed, Voltage
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 2µs
- Sensitivity :
- 26.7mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V