ACS70331EESATR-2P5U3
- Manufacturer Part Number:
- ACS70331EESATR-2P5U3
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- HIGH SENSITIVITY, 1 MHZ, GMR-BAS
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±2%
- Current - Sensing :
- 2.5A
- Current - Supply (Max) :
- 6mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 1MHz
- Linearity :
- ±0.2%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output :
- Voltage
- Package / Case :
- 12-PowerWFQFN
- Polarization :
- Unidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 535ns
- Sensitivity :
- 800mV/A
- Sensor Type :
- GMR
- Supplier Device Package :
- 12-QFN (3x3)
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 4.5V