ACS770LCB-050B-PFF-T
Manufacturer Part Number:
ACS770LCB-050B-PFF-T
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.6%
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
15mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
4.6µs
Sensitivity :
40mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
5-CB Module
Voltage - Supply :
5V