ACS71240KEXBLT-030B3
- Manufacturer Part Number:
- ACS71240KEXBLT-030B3
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 30A 12PWRQFN
- Accuracy :
- ±6%
- Current - Sensing :
- 30A
- Current - Supply (Max) :
- 12mA
- Frequency :
- 120kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Output :
- Voltage
- Package / Case :
- 12-PowerWFQFN
- Polarization :
- Bidirectional
- Response Time :
- 4µs
- Sensitivity :
- 44mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V