ACS772LCB-050B-PFF-T
Manufacturer Part Number:
ACS772LCB-050B-PFF-T
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
15mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 200kHz
Linearity :
±0.9%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
2.5µs
Sensitivity :
40mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
5-CB Module
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V