ACS710KLATR-25CB-T
Manufacturer Part Number:
ACS710KLATR-25CB-T
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±2.9%
Current - Sensing :
25A
Current - Supply (Max) :
14.5mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±0.25%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Not For New Designs
Response Time :
4µs
Sensitivity :
28mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V