TMR7303-020D/P1
Manufacturer Part Number:
TMR7303-020D/P1
Manufacturer/Brand:
MULTIDIMENSION
Part of Description:
MINI TMR CURRENT SENSOR NOM 20A
Stock Condition:
50
Manufacturer :
MULTIDIMENSION
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±3.5%
Current - Sensing :
20A
Current - Supply (Max) :
4mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 600kHz
Linearity :
±0.3%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
0.5ns
Sensitivity :
40mV/A
Sensor Type :
Magnetoresistive, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V