ACS71240KEXBLT-010B3
- Manufacturer Part Number:
- ACS71240KEXBLT-010B3
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 10A 12PWRQFN
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±6%
- Current - Sensing :
- 10A
- Current - Supply (Max) :
- 12mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 120kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Surface Mount, Wettable Flank
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Output :
- Voltage
- Package / Case :
- 12-PowerWFQFN
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 4µs
- Sensitivity :
- 132mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 12-QFN (3x3)
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V